President Alar Karis kohtus kolmapäeval Windsori lossis Suurbritannia troonipärija Walesi prints Williamiga, kellega arutas Eesti ja Suurbritannia koostöösuhteid kultuuri, digiarengu ja teaduse valdkonnas, samuti rahvusvahelist julgeolekuolukorda, teatab BNS.
„Eesti ja Ühendkuningriigi kultuurisuhted on pikaajalised, viljakad ja usalduslikud,“ ütles president Karis ja tõi välja, et tänavune aasta on toonud mitmeid muusikalisi tipphetki eeskätt seoses maailma ühe enim esitatud elava helilooja Arvo Pärdi 90. sünnipäevaga, mida on koos tähistatud nii BBC Proms’il, Barbicanis kui ka Oxfordis.
Karis rõhutas kohtumisel ka Eesti ja Suurbritannia teadus-, innovatsiooni- ja tehnoloogiakoostöö tähtsust. „Eesti jaoks on tehisaru kasutuselevõtt riiklikult oluline, kuna aitab tugevdada digiriigi alustalasid ja tuua nutika õppimise tööriistad Eesti õpilaste ja õpetajateni,“ ütles Eesti riigipea. „Kuid tehisaru ei saa kunagi asendada õpetajat ja õppimist.“
President jagas ka Eesti digiriigi kogemust ja rääkis e-teenuste rollist ühiskonna toimimises. „Eesti on riik, kus digilahendused on saanud igapäevaelu lahutamatuks osaks – paberivaba riik säästab hinnanguliselt ligi kaks protsenti SKP-st,“ ütles president Karis ja rõhutas, et digiriigi edu aluseks on ühiskonna usaldus.
Kohtumisel räägiti ka rahvusvahelisest julgeolekuolukorras. President Karis tänas Suurbritanniat tugeva partnerluse ja kohaloleku eest Balti piirkonnas, sealhulgas osalemise eest õppusel Siil, mis andis mõlemale poolele väärtusliku koostöökogemuse. „Ühendkuningriik on Euroopa jaoks asendamatu julgeolekupartner, kelle roll on võtmetähtsusega Euroopa stabiilsuse ja kaitse tugevdamisel,“ ütles Eesti riigipea ja julgustas Suurbritanniat jätkama aktiivset panustamist õppusesse Eastern Sentry.
President Karis märkis kohtumisel ka vajadust suurendada nii sõjalist kui ka poliitilist toetust Ukrainale. „Eesti peab oluliseks, et liitlased ja partnerid suurendaksid survet Venemaale, sealhulgas uute sanktsioonide kaudu ning liiguksid edasi Venemaa külmutatud varade kasutuselevõtuga,“ kõneles president Karis. „Eesmärk on muuta sõja jätkamine Venemaale väljakannatamatuks ja tuua ta läbirääkimiste laua taha.“




