Eesti sai neljapäeval USA juhitud Pax Silica algatuse vaatlejariigiks ja allkirjastas Pax Silica tehisaruavalduse, sellest teatab BNS.
Pax Silica algatus käivitati 2025. aastal eesmärgiga tugevdada usaldusväärsete partnerite koostööd tehisintellekti ja kriitilise toorme tarneahelates.
“Eesti liitumine kinnitab, et rahvusvaheline koostöö ja ühised eesmärgid tehisaru ja tehnoloogia vallas ei ole kauge tulevikuteema. Uus ajastu maailmamajanduses on juba alanud ning Eesti kui digiriik peab sellega sammu pidama,” ütles välisminister Margus Tsahkna.
Eesti vaatlejastaatus Pax Silica algatuses annab võimaluse süvendada majandussuhteid tehnoloogilise riistvara, kriitiliste mineraalide ja energiataristu valdkonnas. Pax Silica eesmärk on vähendada liigset sõltuvust ebausaldusväärsetest tarnijatest ning luua omavahel vastupidavad tarneahelad.
“See algatus ei keskendu pelgalt kaubandusele, vaid on selge märguanne, et tehisintellekt ning sellega seonduv tehnoloogia kujundavad ümber kogu maailmamajandust ning Eesti on nende muutuste keskmes ja otsuste tegemise juures,” ütles Tsahkna. “Eesti püsib tehnoloogia ja innovatsiooni vallas maailma tipus. Ühes teiste demokraatlike riikidega hoiame nii tarneahelate kui ka tehnoloogilise innovatsiooni kujundamisel initsiatiivi.”
Avalduse allkirjastas Eesti Washingtoni saatkonna asejuht Inga Bowden.




